Pogoda

zawod 2019
zawod 2019
zawod 2019
zawod 2019
zawod 2019

Licznik odwiedzin

Dzisiaj101
Wczoraj163
W tym tygodniu435
W tym miesiącu2028
Wszystkich1125437

Szczegóły

  • IP: 34.239.150.57
  • Przeglądarka Unknown
  • Wersja
  • System Unknown

Aktualnie na stronie

2
_

środa, 14 kwiecień 2021

Dotacja 5000+ dla jednostek OSP

INFORMACJA DLA OSP !!!

Przypominamy, że meldunki z miesiąca bieżącego należy składać do 15 dnia następnego mięsiąca w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Otmuchowie. 

AKTUALNY druk oświadczenie (meldunku) uczestników działania ratowniczego/szkolenia pożarniczego do pobrania poniżej:

>> wersja edytowalna word <<

>> wersja pdf <<

Oświadczenie o nr konta:

>> pobierz <<

Harmonogram tankowań:

>> pobierz <<

Ostrzeżenie meteorologiczne nr 38/2021 - opady śniegu/1

a 30Ostrzeżenie meteorologiczne nr 38/2021intensive snow
 
Zjawisko: opady śniegu
Stopień: 1
Prawdopodobieństwo: 80%

Przebieg: Prognozowane są opady śniegu, powodujące [miejscami] przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm, lokalnie w Kotlinie Kłodzkiej około 15 cm.
Uwagi: Brak.

Ważne:
Od: 2021-04-12 14:00:00
Do: 2021-04-13 06:00:00
synoptyk IMGW-PIB: Barbara Wrona
Czas wydania: 2021-04-12 06:45:00
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu

Informacja o planowanej przerwie w dostawach energii elektrycznej w dniu 29.03.2021

tauron dystrybucja

TAURON Dystrybucja informuje o zaplanowanej przerwie w dostawie energii elektrycznej dla:

obiektów infrastruktury Gospodarstwa Komunalnego w Otmuchowie oraz Szkoły Podstawowej w Ligocie Wielkiej

w terminie: 29.03.2021 w godzinach od  08:00 do 14.00
 
Oprócz wyżej wymienionych sytuacji mogą nastąpić przerwy w dostawach prądu w innych obiekatach na terenie miejscowości Ligota Wielka i Lasowice.
 
 

Ostrzeżenie meteorologiczne nr 32/2021 - oblodzenie./1

a 30Ostrzeżenie meteorologiczne nr 32/2021oblodzenie
 
Zjawisko: Oblodzenie
Stopień: 1
Prawdopodobieństwo: 80%

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -7°C do -5°C, temperatura minimalna przy gruncie od -9°C do -7°C.
Uwagi: Brak.

Ważne:
Od: 2021-03-19 20:00:00
Do: 2021-03-20 06:00:00
synoptyk IMGW-PIB: Michał Mercik
Data utworzenia: 2021-03-19 12:38
Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu

Stop wypalaniu traw!

9730 pozzzz 01 01

Wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk i szuwarów jest w Polsce zabronione. Tymczasem wciąż jeszcze wpisuje się w tradycję wiosennych porządków.

Mimo licznych ostrzeżeń osoby wypalające trawy wydają się nieświadome szkód, które wyrządzają przyrodzie i zagrożenia jakie sprowadzają na ludzi.

Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Wysoka temperatura niszczy roślinność, powoduje degradację gleby i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt.

Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu się ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią.

Poza tym że to niechlubna praktyka, czyn ten jest również prawnie zakazany. Kary za wypalanie traw to: areszt, grzywna lub pozbawienie wolności do 10 lat.

Widzisz - dzwoń!!! 998 lub 112

Ostrzeżenie meteorologiczne nr 30/2021 - silny wiatr/1

a 30Ostrzeżenie meteorologiczne nr 30/2021silny wiatr
 
zjawisko: Silny wiatr
stopień: 1
prawdopodobieństwo: 70%

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, lokalnie w porywach do 75 km/h, z zachodu.
Uwagi: Brak.


Ważne:
Od: 2021-03-12 10:00
Do: 2021-03-12 15:00

synoptyk IMGW-PIB: Janusz Zieliński
Czas wydania: 2021-03-11 22:21
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu

Zasady ochrony drobiu przed grypą ptaków

W związku z komunikatem wydanym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nysie komunikatem dotyczącym wystąpienia pojedynczych przypadków ptasiej grypy na terenie powiatu nyskiego poniżej publikujemy infografikę dotycząca zasad ochrony drobiu przed grypą ptaków.

Zasady ochrony drobiu przed grypą ptaków 1

Zasady ochrony drobiu przed grypą ptaków 2

Zasady ochrony drobiu przed grypą ptaków 3

Przypominamy o konieczności odśnieżania dachów budynków

usuwanie sniegu2

Wszystkim właścicielom oraz zarządcom budynków mieszkalnych, gospodarczych jak i usługowo-użytkowych przypominamy o obowiązku odśnieżania oraz usuwania sopli z dachów budynków.

Zgodnie z art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca jest zobowiązany do „zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie"

W świetle art. 62 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego obiekt powinien podlegać kontroli w sytuacji wystąpienia m.in. intensywnych opadów śniegu, w przypadku gdy może to powodować powstanie zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Obowiązek wykonania kontroli spoczywa na właścicielu (współwłaścicielach) lub zarządcy obiektu budowlanego.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może zakazać użytkowania obiektu budowlanego lub jego części do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Właściciel (współwłaściciele) lub zarządca obiektu budowlanego ponoszą odpowiedzialność określoną w art. 91a prawa budowlanego w przypadku, gdy nie zapewnili bezpiecznego użytkowania obiektu, np. w sytuacji intensywnych opadów atmosferycznych, które mogły mieć wpływ na uszkodzenie budynku.

Za skutki wypadków, które będą spowodowane nieodśnieżonym dachem albo zwisającymi z dachu soplami lodu odpowiedzialny jest właściciel. W wypadku incydentu, np. zawalenia śniegu lub oberwania sopla na przechodzącą obok domu osobę, odpowiedzialność za to ponosi właściciel posesji, na którym spoczywa obowiązek uprzątania danego odcinka. A więc jeśli nie zadbałeś o odśnieżenie dachu, a spadający z dachu sopel wyrządził komuś krzywdę osoba ta oprócz odszkodowania może zażądać od ciebie zwrotu kosztów leczenia, a nawet renty w razie utraty zdrowia lub kalectwa. Jeśli powierzyłeś sprzątanie dachu firmie specjalistycznej, wtedy ona odpowiada za takie szkody.

Prosimy o dopełnianie wszystkich obowiązków związanych z utrzymaniem dachów należących do Państwa budynków w okresie zimowym.

Informacja o planowanej przerwie w dostawach energii elektrycznej w dniu 21.01.2021

tauron dystrybucja

TAURON Dystrybucja informuje o zaplanowanej przerwie w dostawie energii elektrycznej dla:

Spółdzielni Mieszkaniowej w Maciejowicach oraz obiektów przez nią administrowanych

w terminie: 21.01.2021 w godzinach od  08:00 do 15.00
 
Oprócz wyżej wymienionych sytuacji mogą nastąpić przerwy w dostawach prądu w innych obiekatach na terenie miejscowości Maciejowice.
 
 

Kolejne próby wyłudzeń pieniedzy "na wnuczka" na naszym terenie

kobieta - seniorka rozmawiająca przez telefonFunkcjonariusze z Komisariatu Policji w Otmuchowie dostali w ostatnim czasie kilka zgłoszeń dotyczących próby wyłudzenia pieniędzy sposobem "na wnuczka". Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż oszukują, głównie starsze osoby.  Oszuści próbują wyłudzić pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Uczulmy ich jak mają reagować w takich sytuacjach, czego bezwzględnie nie powinni robić i na co zwrócić uwagę.

Co raz częściej słyszmy o bardzo pozytywnych reakcjach seniorów na próby oszukania ich przez osoby podszywające się za pracowników instytucji państwowych czy członków rodziny. Starsi ludzie stali się bardziej czujni i wiedzą jak reagować, co nas cieszy. Mimo wszystko wciąż dochodzi jeszcze do oszustw seniorów. Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, adwokatów, pracowników  instytucji państwowych, dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku zasad:

  • policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
  • policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
  • jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną,
  • pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
  • nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.

Przestrzeganie tych kilku zasad może uratować nasze, często długo odkładane, oszczędności życia.

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

Policjanci apelują do seniorów o zachowanie rozsądku i rozwagi w kontaktach z osobami, co do których nie mamy stuprocentowej pewności, że mają wobec nas czyste intencje.

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Otmuchowie

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax.: (77) 431 50 16

tel.: (77) 431 50 17

gcr@otmuchow.pl

Przydatne numery:

Policja 997

Straż Pożarna 998

Pogotowie 999

Pogotowie Energetyczne 991

Drogi Powiatowe 774019712

Drogi Krajowe 774565058

Mapka ostrzeżeń meteo

ostrz meteo
 

Informacja o polowaniach

13c07dc57834efe557a25f7bc46ee8ad

Jakość powietrza w gminie

mapa powietrze