Pogoda

Zawody 2016
Zawody 2016
Zawody 2016
Ćwiczenia 2012
Zawody 2016

Licznik odwiedzin

Dzisiaj167
Wczoraj435
W tym tygodniu1549
W tym miesiącu5802
Wszystkich750211

Szczegóły

  • IP: 54.82.81.154
  • Przeglądarka Unknown
  • Wersja
  • System Unknown

Aktualnie na stronie

2
_

czwartek, 14, grudzień 2017

 

w mundurze z prawaWitamy na stronie

Zarządzania Kryzysowego Gminy Otmuchów .

Znajdziecie tutaj Państwo informacje dotyczące spraw Zarządzania Kryzysowego, Ochotniczych Straży Pożarnych, Obrony Cywilnej, spraw obronnych i spraw wojskowych.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną i wzięcia aktywnego udziału w jej tworzeniu poprzez swoje komentarze i sugestie.

 

Artur Banasiak

tauron

Wszelkie awarie sieci energetycznej należy zgłaszać do pogotowia energetycznego TAURON w  Nysie dzwoniąc pod numer 991 lub 77 889 73 37. Jeżeli telefon będzie zajęty lub nie będzie odpowiadał awarię można zgłosić elektronicznie przez stronę internetową:

http://www.tauron-dystrybucja.pl/wylaczenia/zglos-awarie/Strony/zglos-awarie.aspx

Spotkanie opłatkowe ze strażakami

oplatek 2017

W piątek 8 grudnia na Zamku w Otmuchowie odbyło się spotkanie opłatkowe władz Gminy Otmuchów ze strażakami OSP. To wieloletnia tradycja, która nakazuje, aby w okresie Świąt Bożego Narodzenia spotkać się podsumować stary rok i porozmawiać w miłej atmosferze o nadchodzącym.

Nie inaczej było i tym razem. Burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak, Przewodniczący RM Stanisław Zaczyk, Komendant Gminny Sylwester Łucki oraz Wicestarosta Nyski Piotr Woźniak i Sekretarz Miasta Artur Banasiak zasiedli przy wspólnym stole z druhami z 12 straży.

Omówiono szybko, co było i co będzie w skali gminy i zebrani przeszli do spraw strażackich. Ustalono wspólnie zasady dalszej działalności. Swoje głosy podnosili w dyskusji wszyscy zainteresowani. Każda jednostka miał okazje przedstawić swój punkt widzenia. Życie strażaków ochotników nie jest łatwe, ale dzięki takim spotkaniom i rozmowom przynajmniej na poziomie gminy likwidowane są szybko wszelkie problemy. Druhowie doceniają to i dawali tego wyraz w rozmowach z Burmistrzem Woźniakiem.

Burmistrz i goście dziękowali zebranym za codzienny trud i zaangażowanie w sprawy bezpieczeństwa i nie tylko.

Miłym akcentem spotkania był przyjazd ekipy, która wróciła z Kolbuszowej po dokonaniu zakupu kolejnego (19) samochodu pożarniczego na potrzeby naszej gminy. Tym razem samochód pożarniczy Renault z 3 t wody trafi do najbardziej obciążonej wyjazdami OSP Otmuchów (629 wyjazdów od 2012 r). Zastąpi tam najbardziej wysłużony pojazd jak tylko zostanie dostosowany do potrzeb jednostki (skrytki, mocowania, radiostacja, oznakowanie itd.). Kolejny zakup w przyszłym roku.

Był także czas na formalne podjęcie uchwały ZOG ws harmonogramu zebrań sprawozdawczych za 2017 r.

Po części oficjalnej zebrani połamali się opłatkiem życząc sobie nawzajem wszystkiego, co dobre. Wspólne akcje i świętowanie jednoczą brać strażacką i dają poczucie wspólnoty i wzajemnego wsparcia. Gmina może liczyć na nich a oni na gminę. Doceniamy się i szanujemy.

Zaproszenie na opłatek strażacki

Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Otmuchowie

ZAPRASZA

Prezesów, Naczelników oraz Skarbników jednostek OSP na opłatek strażacki.

8 grudnia godz. 18.00 Zamek w Otmuchowie.

Zamiana wcześniej ustalonego terminu wynika ze względów technicznych.

Zaproszenie do udziału w Programie Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować"

RUR

Warszawa, dnia 30-11-2017 r.

Komunikat Prasowy

"Ratownicze turbodoładowanie"
czyli Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować"
realizowany we współpracy z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy serdecznie zapraszają jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych do zgłaszania swego udziału w Programie Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować" (RUR).

Program RUR od kwietnia 2006 r. realizowany jest przez Fundację WOŚP. Zarząd Główny Związku OSP RP na mocy zawartego porozumienia o współpracy włączył się w realizację Programu, jako jego partner.

Od teraz Fundacja WOŚP będzie realizowała program we współpracy z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju. OSP zostaną wyposażone w podręczniki dla nauczyciela, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Realizowane będą również szkolenia dla strażaków-ochotników, aby pomóc im w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi.

Najbardziej aktywne jednostki OSP, które przystąpią do programu, jednocześnie staną się uczestnikami specjalnej kategorii drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "FLORIANY" oraz zostaną wyróżnione przez Fundację WOŚP podczas Gali rozdania "FLORIANÓW".

Ideą RUR jest objęcie nauką resuscytacji wszystkich dzieci uczęszczających do klas
I-III w całej Polsce. Program uczy zasad pierwszej pomocy i ma na celu wprowadzenie zajęć z podstawowych czynności ratujących życie już w najmłodszych klasach szkoły podstawowej.

Do tej pory WOŚP programem objęła 28 482 nauczycieli z 12 310 szkół. Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Blisko 3 miliony dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy.

Strażacy-ochotnicy są naturalnym partnerem dla Fundacji WOŚP przy realizacji programu uczącego zasad pierwszej pomocy. W szeregach OSP jest ponad 50 tys. strażaków przeszkolonych w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Od pokoleń umiejętności i wiedza druhów-ochotników przekazywane są dzieciom i młodzieży podczas szkoleń, spotkań Młodzieżowych i Dziecięcych Drużyn Pożarniczych, obozów i warsztatów.

Szkolenia dla OSP prowadzone są na podstawie zatwierdzonych przez wojewodów kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz wpisów do rejestrów podmiotów uprawnionych do prowadzenia takich kursów (spełnieniu wymagań zawartych w art. 13 ust. 2.3 Ustawy z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym Dz. U. z 2006 r. nr 191, poz. 1410 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem ministra zdrowia z 19 marca 2007 roku w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. z 2007 r. nr 60, poz. 408).

Ochotnicze Straże Pożarne swoje zgłoszenia udziału w Programie Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować" powinny przesyłać zgodnie z regulaminem uczestnictwa i formularzami załączonymi do tego komunikatu.

Jest nam również niezmiernie miło ogłosić, że druh Jurek Owsiak – Prezes Fundacji WOŚP przyjął zaproszenie i zasiądzie w kapitule drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "FLORIANY".

 

Nina Mirgos-Kilanowska

Rzecznik Prasowy
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej

Załączniki:
PlikOpisRozmiarPobieranie
Pobierz plik (Formularz_zgłoszenia_RUR.pdf)Formularz zgłoszenia RUR.pdf 159 kB11
Pobierz plik (Protokół_odbytych_zajęć_RUR.pdf)Protokół odbytych zajęć RUR 170 kB10
Pobierz plik (Regulamin_uczestnictwa_RUR.pdf)Regulamin uczestnictwa RUR 238 kB11

Spotkanie Zarządów Straży z Burmistrzem Otmuchowa i Komendantem Gminnym

2017 12 01 zebranie

W piątek 01-12-2017 w remizie OSP Otmuchów odbyło się spotkanie Zarządów Straży z Burmistrzem Otmuchowa Janem Woźniakiem i Komendantem Gminnym Sylwestrem Łuckim.

Spotkanie miało charakter techniczny i obejmowało sprawy związane z organizacją zebrań sprawozdawczych w 2018, dystrybucję kalendarzy strażackich na 2018 oraz organizację „Marszu Mikołajów”, który będą strażacy zabezpieczać.

Przy okazji spotkania Burmistrz przedstawił zebranym plany gminy na 2018 z uwzględnieniem finansów OSP.

Omówiono także sprawy bieżące dotyczące jednostek OSP w KSRG. Postanowiono, że odbędzie się kolejne spotkanie Burmistrza z zarządami tych 3 jednostek.

Trening ewakuacji otmuchowskich szkół 28.11.2017

DSC 0215W dniu 28 listopada br. odbył się trening ewakuacji otmuchowskich szkół mieszczących się przy ul. Krakowskiej. Ćwiczeniu organizowanemu przez dyrektorów szkół przyglądali się: Komendant Gminny OSP dh. Sylwester Łucki, Sekretarz Miasta Otmuchowa Pan Artur Banasiak, pracownicy wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Otmuchowie oraz strażacy – ochotnicy z jednostki OSP Otmuchów. Trening ewakuacji szkół przebiegł bardzo sprawnie, a czasy uzyskane przez szkoły wywołały podziw u Komendanta i strażaków. Po zebraniu się wszystkich uczniów w miejscu ewakuacji Komendant Gminny przekazał najważniejsze uwagi oraz podziękował wszystkim za profesjonalne i rzetelne podejście do kwestia ewakuacji. Tego typu ćwiczenia mają pozytywne oddziaływanie na młodzież, gdyż w sposób bezpośredni uczą radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Dzisiejszy trening pozwala śmiało stwierdzić, iż otmuchowscy uczniowie potrafią właściwie postępować w przypadku ogłoszenia ewakuacji budynku.

DSC 0214 DSC 0217

DSC 0218 DSC 0219

DSC 0221 DSC 0220

DSC 0225 DSC 0226

Zimowe utrzymanie dróg w gminie Otmuchów

W związku ze zblizającym się sezonem zimowym przypominamy wszystkim zainteresowanym numery kontaktowe do właściwych instytucji zajmujących się zimowym utrzymaniem dróg:

- Droga Krajowa 46 (w tym obwodnica Otmuchowa) - GDDKiA rejon Nysa tel. 774332478, 774332397

- Drogi powiatowe (wykazd dróg w załączniku) - Zakład Utrzymania Dróg w Nysie, tel: 774019712, 774019714

- Drogi gminne (wykaz dróg w załaczniku) - UM Otmuchów, tel. 774315016, 774315017.

Załączniki:
PlikOpisRozmiarPobieranie
Pobierz plik (wykaz drog gminnych.pdf)Drogi gminne 115 kB34
Pobierz plik (zimowe utrzymanie dróg powiatowych.pdf)Drogi powiatowe 4507 kB28

Pomoc osobom ubogim i bezdomnym w okresie zimowym

uwaga2W związku z nadejsciem okresu jesienno - zimowego zachęcamy wszystkie osoby bezdomne oraz ubogie, które potrzebują pomocy w przetrwaniu tego okresu zachęcamy do zgłaszania się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Otmuchowie w celu uzyskania niezbędnej pomocy. Zapraszamy bezpośrednio do siedziby OPS, która znajduje się w Otmuchowie przy ul. Sienkiewicza 4B (za sklepem Delikatesy Centrum) lub zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod nr. 774390755. Niebawem na naszej stronie internetowej opublikowana zostanie lista miejsc i instytucji, do których będzie można zwrócić się o pomoc w celu przetrwania okresu jesienno - zimowego.

Skutki zjawiska silnych wiatrów 29.10.2017

W związku z występowaniem zjawiska silnych wiatrów w dniu 29 października br. strażacy jednostek OSP gminy Otmuchów mieli pełne ręce roboty. W ciągu dwóch dni interweniowali oni ponad 30 razy do różnego rodzaju zgłoszeń. Najczęściej było to usuwanie wiatrołomów i konarów drzew, zabezpieczanie budynków, które ucierpiały podczas wichury oraz zabezpieczenie zerwanych linii wysokiego napięcia. Nieocenioną pomocą podczas usuwania skutków zdarzenia było wykorzystanie strażackiego podnośnika koszowego z OSP Otmuchów, który pomagał w pracach zarówno na terenie gminy jak i powiatu. Serdecznie dziękujemy wszystkim strażakom, którzy w tych dniach chętnie i dobrowolnie nieśli pomoc wszystkim poszkodowanym podczas usuwania szkód powstałych na skutek tego zjawiska. Mamy nadzieję, że tego typu sytuacje nie powtórzą się już w najbliższym czasie.

 grzegorz 2

grzegorz 3 grzegorz 4

Obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości w Otmuchowie

DSC 0161

Jak co roku dnia 11 listopada mieszkańcy miasta i gminy Otmuchów spotkali się na otmuchowskim rynku aby uczcić 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległosci. W ramach obchodów święta odbyły się uroczystości na rynku, podczas których odbyły się występy Orkiestry Dętej "OTMUCHÓW" oraz przedszkolaków i uczniów gminnych szkół. Przygotowany przez dzieci program był piękny, a śpiewane przez nie patriotyczne piosenki niejednokrotnie wyciskały łzy z oczu. Po programie artystycznym odbyło się złożenie wiązanek przy płycie pamiątkowej. Po zakończeniu uroczystości na rynku uformowano orszak, który udał się na mszę świętą w intencji ojczyzny do kościoła parafialnego w Otmuchowie. Po mszy tradycyjnie orszak udał się na cmentarz miejski, gdzie oddano hołd lokalnym bohaterom walk o niepodległość i złożono na ich grobach symboliczne wiązanki.

W uroczystości, jak co roku, wzięła udział liczna grupa strazaków - ochotników ze wszystkich jednostek OSP działających na terenie gminy. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za przybycie o oddanie hołdu wszystkim, którzy swoją ofiarnością przyczynili się do odzyskania niepodległości Polski.

 

 

DSC 0081 DSC 0082 DSC 0085

DSC 0096 DSC 0097 DSC 0119

DSC 0141

Komunikat o zgłaszaniu szkód

a 30KOMUNIKAT!a 30

 

 

PROSIMY WSZTSKICH MIESZKAŃCÓW GMINY OTMUCHÓW, KTÓRZY PONIEŚLI STRATY W BUDYNKACHMIESZKALNYCH ORAZ BUDYNKACH GOSPODARCZYCH PODCZAS OSTATNICH WICHUR O ZGŁOSZENIE STRAT W MIENIU I PRZEKAZANIE ICH DO URZĘDU MIEJSKIEGO W OTMUCHOWIE TELEFONICZNIE NA NUMER 77 431 50 16 LUB 17 LUB OSOBIŚCIE W SEKRETARIACIE (I PIĘTRO, POK. 10) DO DNIA 02.11.2017 (CZWARTEK) DO GODZINY 13.00

 

URZĄD MIEJSKI W OTMUCHOWIE

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Otmuchowie

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax.: (77) 431 50 16

tel.: (77) 431 50 17

g c r @ o t m u c h o w . p l

Na żywo - Rynek w Otmuchowie

Mapka ostrzeżeń meteo

 
 
Źródło: pogodynka.pl

Ostatnie komentarze