ZIMOWE UTRZYMANIE DRÓG
W związku z rozpoczęciem zimowego sezonu utrzymania dróg przypominamy wszystkim zainteresowanym numery kontaktowe do właściwych instytucji zajmujących się zimowym utrzymaniem dróg:
- Droga Krajowa 46 (w tym obwodnica Otmuchowa) - GDDKiA rejon Nysa tel. 774565058, 774016361
- Drogi powiatowe - Zakład Utrzymania Dróg w Nysie, tel: 774019712, 774019714
- Drogi gminne - UM Otmuchów, tel. 774315016, 774315017.
W załączniku zamieszczamy mapę sieci dróg w gminie Otmuchów oraz plan zimowego utrzymania dróg powiatowych 2024 - 2025 przygotowany przez ZUD Nysa.
Załączniki:
Pożar sterty w Ratnowicach 19.11.2016
W dniu 19.11.2016 r. w godzinach wieczonych dyspozytor PSK KP PSP Nysa przekazał informację do jednostek o pożarze sterty siana w miejscowości Ratnowice. Do akcji zadysponowano wozy pożarnicze z: OSP Otmuchów - z obsługą 9 strażaków, OSP Łąka - z obsługą 8 strażaków i OSP Wójcice - z obsługą 6 strażaków oraz jeden samochód gaśniczy z JRG Nysa z załogą 5 strażaków. Na miejscu strażacy zajęli się gaszeniem sterty oraz zabezpieczeniem przed dalszym rozprzestrzenianiem się ognia ze względu na bliskie sąsiedztwo drugiej sterty. Po zakończeniu działań gaśniczych strażacy pełnili jeszcze służbę poprzez dyżurowanie w celu zapobiegnięcia zaprószenia ogniana drugiej stercie, przez co działania trwały do godzin porannych następnego dnia. Dziękujemy za sprawną akcję jednostek OSP a jednoczesnie prosimy właścicieli palnych płodów rolnych o zastosowanie się do przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 z 2010 r, poz. 719 z późn. zm) oraz Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 178 z 2009 r., poz. 1380 z późń. zm). Dla przypomnienia podajemy tutaj najważniejsze informacje z tym związane:
1. Zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy:
- stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem;
- stosować silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony; minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków o konstrukcji palnej powinna wynosić 5 m;
- ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej;
- zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier;
- zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu;
- przechowywać niezbędne materiały pędne, w ilości nieprzekraczającej dobowego zapotrzebowania, w zamkniętych nietłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych;
- wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.
2. Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu nie jest dopuszczalne.
3. Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych nie jest dopuszczalne.
4. Strefa pożarowa sterty lub stogu z palnymi produktami roślinnymi nie powinna przekraczać:
- powierzchni 1.000 m2 lub
- kubatury 5.000 m3.
5. Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:
- 20 metrów od budynków wykonanych z materiałów niepalnych i o pokryciu materiałem conajmniej trudnozapalnym,
- 30 metrów od budynków wykonanych z materiałów palnych,
- 30 metrów pomiędzy stogami i stertami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe,
- 30 metrów od torów kolejowych,
- 30 metrów od dróg publicznych,
- 100 metrów od lasu,
- 30 metrów od urządzeń i linii energetycznych wysokiego napięcia.
6. Wokół stert i stogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych.
7. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
8. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, nie jest dopuszczalne.
Poniżej kilka zdjęć z akcji zrobionych przez druhów z OSP Wójcice.