Pogoda

zawod 2019
zawod 2019
zawod 2019
zawod 2019
zawod 2019

Licznik odwiedzin

Dzisiaj8
Wczoraj387
W tym tygodniu1636
W tym miesiącu4310
Wszystkich1720757

Szczegóły

  • IP: 3.144.112.202
  • Przeglądarka Unknown
  • Wersja
  • System Unknown

Aktualnie na stronie

2
_

czwartek, 09 styczeń 2025

ZIMOWE UTRZYMANIE DRÓG

odśnieżanie obraz

W związku z rozpoczęciem zimowego sezonu utrzymania dróg przypominamy wszystkim zainteresowanym numery kontaktowe do właściwych instytucji zajmujących się zimowym utrzymaniem dróg:

  • Droga Krajowa 46 (w tym obwodnica Otmuchowa) - GDDKiA rejon Nysa tel. 774565058, 774016361
  • Drogi powiatowe - Zakład Utrzymania Dróg w Nysie, tel: 774019712, 774019714
  • Drogi gminne - UM Otmuchów, tel. 774315016, 774315017.

W załączniku zamieszczamy mapę sieci dróg w gminie Otmuchów oraz plan zimowego utrzymania dróg powiatowych 2024 - 2025 przygotowany przez ZUD Nysa.

Załączniki:

Fajerwerki - zasady bezpieczeństwa

Spis treści


 

PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PRZY ODPALANIU FAJERWERKÓW:

1.Przed odpaleniem wszelkich materiałów pirotechnicznych powinniśmy zawsze zapoznać się z instrukcją obsługi, która znajduje się na opakowaniu;
2.Fajerwerki należy odpalać wyłącznie na otwartej przestrzeni w miejscach, w których ich użycie nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi;
3.Nie wolno używać fajerwerków w zamkniętych pomieszczeniach. Nie należy także odpalać ich z okien, tarasów ani balkonów;
4.Żadne z dostępnych materiałów pirotechnicznych (poza zimnymi ogniami i flarami) nie są przewidziane do odpalania w ręku. Dlatego nie należy trzymać żadnych fajerwerków w dłoniach w trakcie odpalania;
5.Nie należy używać żadnych materiałów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
6.Używanie wszelkich fajerwerków jest dozwolone wyłącznie osobom pełnoletnim;

Zasady bezpiecznego użytkowania fajerwerków

Petardy to produkty pirotechniczne dające najczęściej efekt głośnego huku, odpalane poprzez potarcie o draskę lub zapalenie lontu. Ładunek wybuchowy petardy jest zamknięty w kartonowej lub papierowej powłoce, system inicjujący daje wystarczająco dużo czasu aby po odpaleniu petardy oddalić się na bezpieczną odległość. W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się do niego przez pewien czas, oraz absolutnie nie próbować odpalać powtórnie. Petardy odpalamy położone na ziemi lub trzymane w wyciągniętej ręce z dala od ciała.

Wyrzutnie (baterie wyrzutni rurowych) - należą do najbezpieczniejszych fajerwerków, są to produkty pirotechniczne wielostrzałowe (od kilku do nawet kilkuset wystrzałów) zbudowane z rurek o średnicy od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Każda z rurek zawiera jeden ładunek. Ładunki odpalane są kolejno po zapaleniu lontu inicjującego eksplodując w określonych sekwencjach efektów wizualnych i akustycznych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na Wyrzutnie kątowe (Wachlarze), ustawiamy je odpowiednią stroną do widowni (zgodnie z oznakowaniem). Wachlarze strzelają salwami lub w kształcie litery Z tzw. wachlarze kroczące. Należy pamiętać o szeroko rozkładających się wystrzałach i zachować bezpieczne odległości od wszelkich przeszkód.

Wyrzutnie należy postawić na równym niepalnym podłożu, zwrócić uwagę czy wyrzutnia stoi stabilnie w razie potrzeby obsypać ziemią lub przymocować do wbitych palików. Lont podpalamy wyciągniętą ręką, stojąc z boku wyrzutni i niezwłocznie oddalamy się na bezpieczną odległość. Nigdy nie należy nachylać się nad wyrzutnią ani do niej zaglądać.
W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się do wyrzutni przez pewien czas i absolutnie nie próbować odpalać powtórnie.

Rakiety - odpalane poprzez zapalenie lontu, który zabezpieczony jest najczęściej jaskrawą osłoną z plastiku. Rakiety to fajerwerki wznoszące się wysoko w powietrze, dające kombinację efektów wizualnych i dźwiękowych. Bezpieczne użycie polega na takim umieszczeniu rakiety, aby mogła się ona wzbić w powietrze wraz z listwą stabilizującą lot. Przedmiot z którego wylatuje rakieta powinien być stabilnie umocowany do ziemi, a jednocześnie na tyle luźny aby rakieta mogła się swobodnie z niego wydostać. Może to być rurka lub w przypadku małych rakiet nawet butelka. Nie należy wbijać rakiety w śnieg ani w ziemię a tym bardziej odpalać z ręki.
W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się do niej przez pewien czas i absolutnie nie próbować odpalać powtórnie.

Moździerze – są to zestawy składające się z papierowej rurki z podstawką oraz kulek z ładunkiem pirotechnicznym. Kaliber moździerza od 1 do 2 cali, ilość kulek w zestawie od 6 do 24. Rurkę należy postawić pionowo na równym niepalnym podłożu oraz zabezpieczyć w sposób uniemożliwiający jej przewrócenie się.
Po rozwinięciu lontu umieszczamy ładunek wewnątrz rurki, zwracając uwagę aby oparł się on na samym jej dnie. Lont podpalamy wyciągniętą ręką stojąc z boku moździerza. Nigdy nie należy pochylać się nad moździerzem. Po zapaleniu lontu oddalamy się na bezpieczną odległość podaną w instrukcji. W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się do niego prze pewien czas i absolutnie nie próbować odpalać powtórnie. Rurkę należy sprawdzić po każdym wystrzale czy nie uległa uszkodzeniu.

Rzymskie ognie – produkty w kształcie papierowej rurki o średnicy od kilkunastu do 30mm, jest to forma wyrzutni w kształcie rurki, ładunki są wystrzeliwane jeden po drugim, eksplodują dając kombinację efektów wizualnych i dźwiękowych. Rurkę należy przymocować tak, aby uniemożliwić jej przewrócenie się np. do słupka, palika lub wkopać w ziemię, śnieg. Lont podpalamy wyciągniętą ręką stojąc z boku i oddalamy się na bezpieczną odległość. Nigdy nie należy nachylać się nad rurką ani do niej zaglądać. Nie należy odpalać rzymskich ogni trzymając w ręku. W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się do niego przez pewien czas i absolutnie nie próbować odpalać powtórnie.

Motyle, bączki, cyrkoblitz - do tej grupy produktów należą wszelkiego rodzaju motylki, cyrkoblitze, pszczółki, samolociki, bączki. Po odpaleniu lontu fajerwerki te wznoszą się w górę wirując i po osiągnięciu planowanej wysokości eksploduje wywołując efekty wizualne i dźwiękowe.
Położyć na równym i płaskim podłożu, odpalić stojąc z boku wyciągniętą ręką i oddalić się na bezpieczną odległość.
W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się przez pewien czas i absolutnie nie próbować odpalać powtórnie.

Wulkany, fontanny - wykonane z papieru tuleje w kształcie stożka lub cylindra, wypełnione mieszaniną pirotechniczną która spalając się wywołuje efekt wulkanu iskier o wysokości do kilku metrów.
Wszelkie wulkany należy ustawiać na płaskim i równym podłożu, zabezpieczając je w sposób uniemożliwiający ich przewrócenie. Fontanny odpalamy stojąc z boku, wyciągniętą ręką i oddalamy się na bezpieczną odległość.
W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się przez pewien czas i absolutnie nie próbować odpalać powtórnie.

zródło:http://www.forumzabki.pl/

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Otmuchowie

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax.: (77) 431 50 16

tel.: (77) 431 50 17

gcr@otmuchow.pl

Przydatne numery:

Policja 997

Straż Pożarna 998

Pogotowie 999

Pogotowie Energetyczne 991

Drogi Powiatowe 774019712

Drogi Krajowe 774565058

Mapka ostrzeżeń meteo

ostrz meteo
 

Informacja o polowaniach

13c07dc57834efe557a25f7bc46ee8ad

Jakość powietrza w gminie

mapa powietrze