Pogoda

zawod 2019
zawod 2019
zawod 2019
zawod 2019
zawod 2019

Licznik odwiedzin

Dzisiaj391
Wczoraj490
W tym tygodniu1590
W tym miesiącu5633
Wszystkich1143241

Szczegóły

  • IP: 3.235.174.99
  • Przeglądarka Unknown
  • Wersja
  • System Unknown

Aktualnie na stronie

1
_

piątek, 23 lipiec 2021

Zebrania sprawozdawczo-wyborcze OSP 2021

INFORMACJA DLA OSP !!!

Przypominamy, że meldunki z miesiąca bieżącego należy składać do 15 dnia następnego mięsiąca w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Otmuchowie. 

AKTUALNY druk oświadczenie (meldunku) uczestników działania ratowniczego/szkolenia pożarniczego do pobrania poniżej:

>> wersja edytowalna word <<

>> wersja pdf <<

Oświadczenie o nr konta:

>> pobierz <<

Harmonogram tankowań:

>> pobierz <<

Intensywne opady deszczu na terenie gminy 19-21.06.2020

kakw 11Podczas ostateniego weekendu na terenie naszej gminy występowało zjawisko intensywnych opadów deszczu. Już w czwartek intensywne opady desczu przyniosły lokalne podtopienia i zamulenia dróg w Ulanowicach i Maciejowicach, jednakże to w weekend sytuacja na terenie gminy była najbardziej niebezpieczna. Poniżej opis ważniejszych interwencji:

19.06.2020 – w związku z mniejszą ilością opadów w stosunku do dnia poprzedniego nie zanotowano poważniejszych interwencji. Wieczorem, ok. godziny 20.00 zastępy z OSP Otmuchów i OSP Maciejowice zostały oddelegowane przez PSK w Nysie do zabezpieczenia zamulonej drogi powiatowej 1649O na odcinku Maciejowice – Janowa. Na miejscu pojawił się również podwykonawca zajmujący się czyszczeniem dróg, który ustawił jedynie znaki ostrzegawcze o niebezpiecznym odcinku drogi oraz ograniczenie prędkości. Strażacy zgarnęli część błota, jednakże nie było możliwe wyczyszczenie drogi bez użycia sprzętu specjalistycznego.

20.06.2020 – w związku z intensywnymi opadami deszczu występującymi od wczesnych godzin porannych pojawiły się pierwsze interwencje na terenie gminy. Ok. 13.30 OSP Maciejowice zostały zadysponowane do dalszego sprzątania dróg w pobliżu miejscowości. Strażacy zrobili co mogli i zajęli się zabezpieczaniem najbardziej narażonych na podtopienia posesji na terenie miejscowości. W tym samym czasie, w związku z intensywnymi opadami deszczu na terenie Republiki Czeskiej doszło do nagłego wezbrania wód w korycie rzeki Widnej. Około godziny 15.30 rzeka przekroczyła stan alarmowy i zaczęła przelewać się z koryta na posesję Kałków 3. Na miejsce zdarzenia odesłano strażaków z OSP Kałków, którzy zajęli się wypompowywaniem wody z posesji oraz zabezpieczaniem wałów rzeki workami z piaskiem. Na miejsce dowieziono worki z magazynu ppow oraz piasek z piaskowni. Do późnych godzin wieczornych (aż woda znacząco opadła) strażacy pilnowali posesji i na bieżąco reagowali na miejscu.

21.06.2020 – intensywne nocne opady deszczu na terenie Czech przyniosły konieczność dalszego interweniowania. O godzinie 5.00 Widna  ponownie przekroczyła stan alarmowy i zaczęła zalewać posesję w Kałkowie. Na miejsce oddelegowano OSP Kałków i OSP Łąka, które podwyższyły wały z worków z piaskiem oraz zajęły się odpompowywaniem wody z posesji. Po częściowym opanowaniu zagrożenia prowadzili dyżury na miejscu w celu kontrolowania stanu wody w rzece aż do późnych godzin popołudniowych. Kilka Minut po godzinie 8.00 zawyła syrena na remizie OSP Otmuchów. W jednym z budynków przy ul. 1 Maja doszło do uszkodzenia szczytu komina. Na miejsce zadysponowano 2 zastępy z JRG Nysa i dwa zastępy z OSP Otmuchów. Po przybyciu na miejsce strażacy stwierdzili oberwanie kilku cegieł u szczytu komina. Ze względu na brak możliwości rozłożenia drabiny i podnośnika na dach weszli strażacy z PSP, którzy rozebrali poluzowane cegły i zabezpieczyli resztę konstrukcji komina. Około godziny 10.00 na blokach mieszkalnych w Kałkowie wysoki poziom wód gruntowych spowodował lokalne podtopienia piwnic. Na miejscu interweniowały OSP Otmuchów, OSP Łąka i OSP Wierzbno. Zadanie polegało na wypompowaniu wody, która pojawiła się w piwnicach. W tym samym, czasie otrzymano następne zgłoszenie, którym był zatkany przepust w miejscowości Łąka. Do zadania wysłano zastęp z OSP Łąka, który akurat wracał z pilnowania rzeki Widnej. Przepust udrożniono i przywrócono płynny przepływ. Około godziny 11.30 do PSK dotarło zgłoszenie z posesji Kwiatków 15. Na miejscu interweniował zastęp z JRG Nysa, który stwierdził niewielkie podtopienie piwnicy. Zadaniem strażaków było wypompowanie wody z podtopionego pomieszczenia. Następne zgłoszenie wpłynęło ok. godziny 12.30 i dotyczyło podtopień piwnic młyna w Kałkowie spowodowanych wysokim stanem rzeki Młynówki. Na miejsce udały się zastępy z OSP Łąka, które potwierdziły treść zdarzenia. Strażacy rozpoczęli akację wypompowywania wody, jednakże ze względu na to, iż jej stan ciągle przybywał akcję pompowania zaprzestano. W późniejszych godzinach woda samoczynnie opadła. Strażacy z OSP Otmuchów, wracając z interwencji z Kałkowa dostali zgłoszenie drogą radiową od dyżurnego PSK – podtopienie posesji w Otmuchowie na ul. Rubinowej 2. Ze względu na niedrożność rowów odpływowych oraz wysoki stan wód gruntowych wody z okolicznych posesji spłynęły na teren działki przy Rubinowej 2 i spowodowały lokalne podtopienie piwnicy oraz posesji. Zadaniem strażaków było rozwinięcie linii do odprowadzenia wody oraz wypompowanie wody z posesji. Akcja pompowania trwała około 3 godzin. Druhowie z Otmuchowa wrócili do remizy i zabrali się za czyszczenie sprzętu. Nie minęło więcej jak pół godziny, gdy dyspozytor wysłał ich do kolejnego zdarzenia. Na ścieżce rowerowej nad rzeką Nysą Kłodzką silny wiatr powalił drzewo, które zablokowało ciąg komunikacyjny. Strażacy szybko uporali się z zalegającym drzewem i mogli zakończyć działania ratownicze

Na szczęście w niedzielę od godzin popołudniowych deszcze ustały i stany rzek zaczęły powoli opadać, dzieki czemu strażacy nie musieli więcej interweniować. W chwili obecnej trwa wielkie sprzątanie i szacowanie strat. Na szczęscie w Gminie Otmuchów nikt nie został powaznie poszkodowany. Z tego miejsca serdecznie dziekujemy wszystkim osobom, które brały udział we wszystkich działaniach przeciwpowodziowych prowadzonych w ostatni weekend. Szczególne podziękowania należą się strażakom z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Maciejowic, Otmuchowa, Kałkowa, Łąki i Wierzbna za czujność i ofiarne działanie zgodnie ze swoją domeną "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". Poniżej zamieszczamy link do zdjęć zdjęć z działań zrobionych przez OSP MAciejowice, OSP Łąka, OSP Otmuchów i pracowników wydziału ZK UMiG Otmuchów.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Otmuchowie

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax.: (77) 431 50 16

tel.: (77) 431 50 17

gcr@otmuchow.pl

Przydatne numery:

Policja 997

Straż Pożarna 998

Pogotowie 999

Pogotowie Energetyczne 991

Drogi Powiatowe 774019712

Drogi Krajowe 774565058

Mapka ostrzeżeń meteo

ostrz meteo
 

Informacja o polowaniach

13c07dc57834efe557a25f7bc46ee8ad

Jakość powietrza w gminie

mapa powietrze