ZIMOWE UTRZYMANIE DRÓG
W związku z rozpoczęciem zimowego sezonu utrzymania dróg przypominamy wszystkim zainteresowanym numery kontaktowe do właściwych instytucji zajmujących się zimowym utrzymaniem dróg:
- Droga Krajowa 46 (w tym obwodnica Otmuchowa) - GDDKiA rejon Nysa tel. 774565058, 774016361
- Drogi powiatowe - Zakład Utrzymania Dróg w Nysie, tel: 774019712, 774019714
- Drogi gminne - UM Otmuchów, tel. 774315016, 774315017.
W załączniku zamieszczamy mapę sieci dróg w gminie Otmuchów oraz plan zimowego utrzymania dróg powiatowych 2024 - 2025 przygotowany przez ZUD Nysa.
Załączniki:
Zaproszenie do udziału w Programie Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować"
Warszawa, dnia 30-11-2017 r.
Komunikat Prasowy
"Ratownicze turbodoładowanie"
czyli Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować"
realizowany we współpracy z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy serdecznie zapraszają jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych do zgłaszania swego udziału w Programie Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować" (RUR).
Program RUR od kwietnia 2006 r. realizowany jest przez Fundację WOŚP. Zarząd Główny Związku OSP RP na mocy zawartego porozumienia o współpracy włączył się w realizację Programu, jako jego partner.
Od teraz Fundacja WOŚP będzie realizowała program we współpracy z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju. OSP zostaną wyposażone w podręczniki dla nauczyciela, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Realizowane będą również szkolenia dla strażaków-ochotników, aby pomóc im w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi.
Najbardziej aktywne jednostki OSP, które przystąpią do programu, jednocześnie staną się uczestnikami specjalnej kategorii drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "FLORIANY" oraz zostaną wyróżnione przez Fundację WOŚP podczas Gali rozdania "FLORIANÓW".
Ideą RUR jest objęcie nauką resuscytacji wszystkich dzieci uczęszczających do klas
I-III w całej Polsce. Program uczy zasad pierwszej pomocy i ma na celu wprowadzenie zajęć z podstawowych czynności ratujących życie już w najmłodszych klasach szkoły podstawowej.
Do tej pory WOŚP programem objęła 28 482 nauczycieli z 12 310 szkół. Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Blisko 3 miliony dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy.
Strażacy-ochotnicy są naturalnym partnerem dla Fundacji WOŚP przy realizacji programu uczącego zasad pierwszej pomocy. W szeregach OSP jest ponad 50 tys. strażaków przeszkolonych w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Od pokoleń umiejętności i wiedza druhów-ochotników przekazywane są dzieciom i młodzieży podczas szkoleń, spotkań Młodzieżowych i Dziecięcych Drużyn Pożarniczych, obozów i warsztatów.
Szkolenia dla OSP prowadzone są na podstawie zatwierdzonych przez wojewodów kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz wpisów do rejestrów podmiotów uprawnionych do prowadzenia takich kursów (spełnieniu wymagań zawartych w art. 13 ust. 2.3 Ustawy z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym Dz. U. z 2006 r. nr 191, poz. 1410 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem ministra zdrowia z 19 marca 2007 roku w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. z 2007 r. nr 60, poz. 408).
Ochotnicze Straże Pożarne swoje zgłoszenia udziału w Programie Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować" powinny przesyłać zgodnie z regulaminem uczestnictwa i formularzami załączonymi do tego komunikatu.
Jest nam również niezmiernie miło ogłosić, że druh Jurek Owsiak – Prezes Fundacji WOŚP przyjął zaproszenie i zasiądzie w kapitule drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "FLORIANY".
Nina Mirgos-Kilanowska
Rzecznik Prasowy
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej