ZIMOWE UTRZYMANIE DRÓG
W związku z rozpoczęciem zimowego sezonu utrzymania dróg przypominamy wszystkim zainteresowanym numery kontaktowe do właściwych instytucji zajmujących się zimowym utrzymaniem dróg:
- Droga Krajowa 46 (w tym obwodnica Otmuchowa) - GDDKiA rejon Nysa tel. 774565058, 774016361
- Drogi powiatowe - Zakład Utrzymania Dróg w Nysie, tel: 774019712, 774019714
- Drogi gminne - UM Otmuchów, tel. 774315016, 774315017.
W załączniku zamieszczamy mapę sieci dróg w gminie Otmuchów oraz plan zimowego utrzymania dróg powiatowych 2024 - 2025 przygotowany przez ZUD Nysa.
Załączniki:
"Ćwiczenia 2009"
Kolejny raz Wojewoda Opolski poprzez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zarządził wojewódzkie ćwiczenia przeciwpowodziowe pod kryptonimem "Ćwiczenia 2009". Biorą w nich udział samorządy wszelkich szczebli , Instytu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Regionalny Zarząd Gospodarki Wwodnej we Wrocłąwiu, Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, Policja, Państwowa Straż Pożarna oraz inne służby i inspekcje z terenu naszego województwa.
Na podstawie ćwiczebnych prognoz meteorologicznych z IMGW fachowcy z RZGW przeliczają opady na stany wód w rzekach i jeziorach. Dane te są przesyłane do Powaitowych i Gminnych Zespołów Zarządzania Kryzysowego, gdzie dane są analizowane i podejmowane są odpowiednie decyzje.
Sytuacj teoretyczna wynikająca z założeń treningu dla naszej gminy:
Z dotychczasowych informacji wynika, że teren naszej gminy może być zagrożony podtopieniami i zalaniami ze wzgledu na dotarcie do nas fali kulminacyjnej na Nysie Kłodzkiej oraz wzrostami stanów wód na pozostałych ciekach w wyniku długotrwałych opadów. Dotyczy to zwłaszcza ośrodków wypoczynkowych położonych w czaszy zbiornika i miejscowości położonych na poziomie ok 197 m.n.p.m (Śliwice, Zwierzętnik, Otmuchów, Wierzbno). Dlatego też Burmistrz Otmuchowa wydał Zarządzenie w sprawie ogłoszenia pogotowia powodziowego na terenie gminy. Po wydaniu takiego Zarządzenia informacja natychmiast przekazywana jest do mieszkańców stref zagrożonych poprzez stronę www, telefoniczne powiadomienie sołtysów oraz z wykorzystaniem urządzeń głosnomówiących samochodów specjalnych straży i innych służb no i oczywiście poprzez lokalne radio. Powiadamiane są jednostki OSP o wprowadzeiu stanu pogotowia, uzupełniane są zapasy piasku i utrzymywany jest stały kontakt z kopalniami aby zapewnić całodobowy dostep do piasku i do środków transportowych. W urzędzie wprowadza sie stały dyżur aby informacje były niezwłocznie przekazywane. Jeżeli istnieje potrzeba dowozi sie piasek w rejony zagrożone i uruchamia się OSP i PSP do wsparcia mieszkańców, gdzie pomogą z zabezpieczaniu mienia pompując, oswietlając czy pomoagając w układaniu zapór tam gdzie to możliwe.
Tego typu ćwiczenia dają możliwośc wypracowania odpowiednich procedur i zasad postępowania słuzbom i jednostko samorządowym na terenie całego województwa oraz dają możliwośc weryfikacji opracowanych planów kryzysowych i przeciwpowodziowych.