Intensywne opady deszczu na terenie Gminy Otmuchów 1-2.09.2020

W związku z intensywnymi opadami deszczu występującymi w dniu 01.09.2020 r. na terenie Gminy Otmuchów odnotowano następujące zdarzenia:

  • około godziny 17.00 spływające z pól masy wody z błotem wdarły się na posesje w Kijowie (nr 4 i 5) i spowodowały podtopienia posesji. Dodatkowo na jednej z nich wdarła się do pomieszczenia gospodarczego – stolarni. Na miejscu prowadzili działania strażacy z OSP Łąka, którzy wypompowywali wodę z posesji. Działania zakończyły się ok. godziny 20.00.
  • około godziny 17.20 wraz z nagłym wzrostem stanu wody w rzece Widnej doszło do podtopienia najniżej położonej posesji w miejscowości Kałków. Na miejscu interweniowała OSP Kałków – strażacy zabezpieczyli posesję wałem worków z piaskiem oraz wypompowali wodę zgromadzoną na podwórku. Działania zakończono przed godziną 19.00.
  • przed godziną 18.00 rozpoczęły się działania na terenie wsi Nadziejów. Spływająca z pól woda spowodowała lokalne podtopienia. Interweniowali strażacy z OSP Nadziejów, którzy zajmowali się wypompowywaniem wody z podtopionych piwnic (Nadziejów 27 i 29), zabezpieczali posesje workami z piaskiem (Nadziejów 14), udrażniali zatkane rowy i przepusty oraz czyścili ulice z naniesionego błota. Działania skończyli przed godziną 22.00.
  • Około godz. 20.00 spływająca z pól woda z błotem podtopiła boisko we wsi Łąka. W celu obrony budynku szatni przed podtopieniami strażacy z OSP Łąka zabezpieczyli go workami z piaskiem oraz wypompowywali wodę z zalanego boiska. Działania zakończono ok. godziny 22.00.
  • W godzinach nocnych spływająca z pól woda wdarła się na posesję we Wierzbnie (nr 19). Na miejscu interweniowali strażacy z OSP Wierzbno, którzy prowadzili działania polegające na wypompowywaniu wody.
  • Rano, ok. godziny 7.30 OSP Otmuchów została zadysponowana do wypompowania wody z posesji w miejscowości Ligota Wielka - woda spływająca z pól zalała drogę gminną stanowiącą dojazd do posesji. Strażacy zajęli się odpompowaniem wody w celu przywrócenia jej przejezdności.
  • W godzinach południowych OSP Wierzbno interweniowała na jednej z posesji w sołectwie, na którą wdarła się woda. Działania polegały na wypompowaniu wody oraz uprzątnięciu posesji z naniesionego mułu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim strażakom z jednostek OSP naszej gminy, którzy uczestniczyli w działaniach ratowniczych w tych dniach. Dziękujemy za Waszą ofiarność i bezinteresowną pomoc bliźnim. Poniżej kilka zdjęć zrobionych prze strażaków z OSP Łąka, OSP Nadziejów i OSP Otmuchów.

łaka 1 łaka 2

łąka 3 łąka 4

łąka 5 łąka 6

łąka 7 łąka 8

nadziejów 1 nadziejów 2

nadziejów 3 nadziejów 4

nadziejów 5 otmuchów 1

otmuchów 2 otmuchów 3