Ćwiczenia z obsługi lądowiska LPR

Wczoraj w późnych godzinach wieczornych na stadione w Otmuchowie odbyło się szkolenie z obsługi lądowisk Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Każde lądowisko jest odpowiednio opisane w istrukcji ale co jakiś czas i piloci i strażacy muszą przecwiczyć procedury w praktyce. Dlatego też wczoraj śmigłowiec z bazy w Gliwicach wykonywał lot cwiczebny z przyziemieniami w min Nysie, Kamienicy i Bierawie a u nas przeprowadzono pełą procedurę lądowania wraz ze szkoleniem dla strażaków z zasad postępowania i bezpieczeństwa. Ma to na celu usprawnienie działań oraz zapewnienie lotnikom fachowej i szybkiej pomocy ze strony straży.

Lądowisko przygotowali druhowie z jednostek właczonych do KSRG z Otmuchowa, łaki i Wójcic. Obserwatorami byli strażacy z Niwnicy oraz liczni mieszkańcy Otmuchowa i okolic.

Po przylocie i wylądowaniu szkolenie trwało prawie godzinę i wzbudzało olbrzymie zainteresowanie strażaków jak i obserwatorów. Wszyscy chcieli z bliska obejrzeć śmigłowiec i jego wyposażenie oraz posłuchać informacji o nim. Wszyscy robili sobie też pamiątkowe zdjęcia.

Na zakończenie obsługa śmigłowca podziękowała druhom z OSP za profesjonalne przygotowanie i obsługę lądowiska i odlecieli. Nadzorujacy wszystko Komendant Gminny Sylwester Łucki i przedstawiciel KW PSP Opole także byli bardzo zadowoleni z przebiegu ćwiczenia. Obecny na miejscu Burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak mógł z dumą obserwować jak doskonale są przygotowane nasze jednostki do działań ratowniczych dzięki stałemu podnoszeniu kwalifikacji i odpowiedniemu finansowaniu z budżetu gminy.

Dziekujemy wszystkim za wkład pracy w to wydarzenie, które podnosi poziom bezpieczeństwa naszych mieszkańców.