16.03.2018 Wybuch gazu na otmuchowskim Rynku

DSC 0211W dniu 16.03.2018 r. dyżurny PSK PSP w Nysie otrzymał informację o wybuchu butli z gazem w sklepie mieszczącycm się w Otmuchowie przy ul. Krakowskiej. Początkowo do akcji zadysponowano 3 zastępy z OSP Otmuchów, 1 zastęp z OSP Wojcice i 1 zastęp z JRG Nysa. Po dojechaniu na miejsce strażacy bezskutecznie szukali miejsca zdarzenia. Dopiero po informacji przekazanej przez pracownika wydziału ZK Urzędu strażacy udali się na otmuchowski rynek, gdzie doszło do wybuchu gazu w jednym ze sklepów.

Przyczyną wybuchu był gaz ulatniający się z butli, która służyła do dogrzewania pomieszczenia. Uruchomienia piecyka spowodowało wybuch nagromadzonego gazu, którego efektem było wyrwanie na zewnątrz sklepowej witryny (która wypadała na chodnik i samochody znajdujące się w pobliżu).

Na miejscu zdarzenia ucierpiały 2 osoby, którym pomocy udzielił Zespół Ratownictwa Medycznego. Obie poszkodowane zostały odwiezione na SzOR w Nysie. Strażacy przystąpili do zabezpieczenia terenu zdarzenia oraz ewakuacji osób znajdujących się w mieszkaniach zlokalizowanych nad sklepem. Po przeprowadzeniu inspekcji oraz sprawdzenia zagrozenia czujnikiem gazu mieszkańcy mogli bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań. Na miejscu policjanci z KP Otmuchów oraz strażacy z KP PSP Nysa ustalali przyczyny zdarzenia oraz szkody powstałe na jego wskutek.

Tego typu ogrzewanie lokali stanowi bardzo duże niebezpieczeństwo, dlatego zdecydowanie doradzamy dogrzewanie się grzejnikami zasilanymi energią elektryczną. Ponadto też zachęcamy do systematycznego i rzetelnego sprawdzania instalacji gazowych w celu uniknięcia zagrożenia. Poniżej kilka zdjęć z miejsca zdarzenia.

DSC 0210   DSC 0212

DSC 0214   DSC 0218